Kates produkuje mieszadła homogenizujące o szerokiej możliwości stosowania w różnych dziedzinach przemysłu.
Poza typowym procesem homogenizacji , czyli ujednorodnieniem produktu w postaci cieczy, cieczy gęstej , pasty, żelu, kremu itp., można tworzyć zawiesiny, emulsje a także rozdrabniać cząstki stałe nierozpuszczalne w cieczy do wielkości niewyczuwalnych organoleptycznie.
Mieszadło homogenizujące - jest to turbina z wirnikiem i statorem w kształcie grzebieni, przy czym zarówno wirnik jak i stator mogą być wielokrotne, co tworzy kilka szczelin tnących równocześnie. Są również turbiny uproszczone - np. wirniki z osłonami otworowymi.
W zależności od rodzaju zabudowy wyróżniamy dwa podstawowe typy turbin:
Ponadto inną odmianą turbiny zewnętrznej jest mieszadło homogenizujące poziome. Charakteryzuje się możliwością umieszczenia dodatkowych tarcz tnących, a konstrukcja pozwala na zabudowę do istniejących mieszalników.
Specjalna odmianą turbiny poziomej jest homogenizator z wirnikiem stożkowym,
Parametry mieszadeł homogenizujących
Bardzo ważnym parametrem każdego mieszadła homogenizującego jest wielkość szczeliny tnącej. Najczęściej ma zastosowanie szczelina 0,3mm, która jest dość uniwersalna i znajduje zastosowanie przy bardzo różnych prędkościach obrotowych.
Drugim istotnym parametrem jest maksymalna prędkość obrotowa. Parametr ten jest jednak mylący i prawidłowo powinien być określany jako prędkość ścinania, która jednoznacznie określa przy jakiej prędkości następuje pożądany efekt rozdrobnienia produktu. Problem polega na tym, że mniejsze turbiny muszą się obracać szybciej w stosunku do większych aby prędkość na końcu grzebienia tnącego była taka sama. Jest to istotne szczególnie przy przenoszeniu technologii z mniejszych mieszalników np. testowych , na typowo produkcyjne objętości. KATES dostarcza wówczas wykres porównawczy przy jakich obrotach osiągana jest prędkość homogenizacji. Przyjmuje się, że dla większości produktów jest to prędkość powyżej 20 m/s.